Skip to main content

Forensics

Roster                                                         Photos

Forensics Header

Tournament Finalists and Top 15 Finishers

Sterling Tournament- 

Maddy Campbell- 10th in Prose

Garrett Kuhn- 12th in Poetry

Garden City Tournament- 

Desiree LittleChild- 2nd in SSA (State Champs Qualified), 3rd in OO

Garrett Kuhn- 3rd in Poetry, 7th in Inform

Jade Nix- 4th in Extemp

Chloe Woods- 4th in Prose

Maddy Campbell- 5th in Prose

4th in Team Sweeps

Plainville Tournament-

Desiree Littlechild- 3rd in OO, 4th SSA

Gavin Garza- 3rd in Poetry (State Champs Qualified), 7th in Impromptu

Regan Moritz- 5th in Poetry (State Festival Qualified)

Jade Nix- 6th in Extemp

Alex Cochran- 6th in Impromptu, 8th in Extemp

Garrett Kuhn- 12th in Poetry

5th in Team Sweeps

Wheatland Tournament-

Chloe Woods- 2nd in Prose (State Champs Qualified), 5th in Extemp

Desiree Littlechild- 2nd in SSA, 6th in OO

Jade Nix- 6th in Extemp, 10th in Poetry

5th in Team Sweeps

Circle Tournament-

Gavin Garza- 2nd in Poetry (State Champs Qualified)

Tori Hober- 5th in Poetry (State Festival Qualified)

Skylar Wittman- 5th in Prose (State Festival Qualified)

Isabel Escalante- 5th in Informative

Tanner Wixom- 6th in Poetry (State Festival Qualified)

Alex Cochran- 7th in Extemp, and 11th in Impromptu

Jessika Chapman/Isabel Escalante- 10th in Duet

Sydney Boyle- 10th in Prose

4th in Team Sweeps

MCL Tournament at Ellis-

Gavin Garza/Sydney Boyle- 2nd in IDA (State Champs Qualified)

Isabel Escalante- 2nd in Inform (State Champs Qualified)

Desiree Littlechild- 5th in SSA, 5th in OO

Sydney Boyle- 5th in Prose (State Festival Qualified)

Tori Hober- 6th in Impromptu

Gavin Garza- 7th in Poetry

Jade Nix- 7th in Extemp

Jessika Chapman/Isabel Escalante- 7th in Duet

Kendra Ryan- 9th in Extemp

Alyssa Logue- 13th in Poetry

Tanner Wixom- 14th in Poetry

Maddy Campbell- 15th in Prose

Tori Hober/MaKaLa Wilson- 15th in IDA

5th in Team Sweeps

Olpe Tournament-

Isabel Escalante- 1st in Inform (State Champs Qualified)

Gavin Garza- 1st in Poetry (State Champs Qualified)

Regan Moritz- 2nd in Poetry (State Champs Qualified)

Tori Hober- 4th in Poetry (State Champs Qualified)

Jessika Chapman- 4th in Serious Solo

Jessika Chapman/Isabel Escalante- 4th in Duet

Sydney Boyle- 7th in Prose

MaKaLa Wilson- 7th Tie in Poetry

Tanner Wixom- 9th Tie in Poetry

Shaelyn Cleland- 16th Tie in Prose

Maddy Moritz- 19th in Poetry

Alyssa Logue-  20th Tie in Poetry

Small School Tournament (Washington County/Linn) 

Desiree Littlechild- 1st in Serious Solo (State Champs Qualified), 2nd in Oration (State Champs Qualified)

Garrett Kuhn- 2nd in Poetry (State Champs Qualified)

Avery Koehn- 3rd in Prose (State Champs Qualified)

Gavin Garza- 4th in HSA, 10th in Poetry

Jade Nix- 6th in Extemp, 12th Tie in Poetry

Maddie Campbell- 7th in Prose

Chloe Woods- 7th in Extemp, 8th in Prose

Jessika Chapman- 7th in Serious Solo

Americus Barnett- 19th in Prose

2nd in Team Sweeps

Beloit Tournament

Regan Moritz- 1st in Poetry (State Champs Qualified)

Jessika Chapman/Isabel Escalante- 2nd in Duet (State Champs Qualified)

Gavin Garza/Sydney Boyle- 3rd in IDA

Isabel Escalante- 6th in Inform

Gavin Garza- 6ht in Impromptu

Jessika Chapman- 7th in SSA

Sydney Boyle- 7th in Prose, 15th in Inform

Tanner Wixom- 13th in Poetry

Alyssa Logue- 14th in Poetry

Americus Barnett- 14th in Prose

Shaelyn Cleland- 15th in Prose

4th in Team Sweeps

Golden Plains Tournament

Isabel Escalante- 5th in Inform

Alex Cochran- 5th Extemp, 9th in Impromptu

MaKaLa Wilson- 9th in Poetry

Garrett Kuhn- 10th in Poetry

Maddy Moritz- 14th in Poetry

7th in Team Sweeps

Dodge City Tournament

Desiree Littlechild- 7th in Oration, 10th in Dramatic Interp, 18th in Extemp

Jade Nix- 15th in Poetry

MaKaLa Wilson- 19th in Poetry

Maddy Moritz- 22nd in Poetry

Shaelyn Cleland- 26th in Prose

19th T in Team Sweeps

Bearcats Knightshift Tournament

Isabel Escalante- 3rd in Inform

Isabel Escalante/Jessika Chapman- 4th in Duet

Gavin Garza- 5th in Poetry (State Festival Qualified)

Sydney Boyle- 7th Prose

Jessika Chapman- 8th in Serious Solo

Shaelyn Cleland- 14th in Prose

Maddie Campbell- 20th in Prose

Tied for 6th in Team Sweeps.

Northern Valley Tournament

Tori Hober- 1st in Impromptu (State Champs Qualified)

Desiree Littlechild/Tori Hober- 2nd in IDA (State Champs Qualified)

Desiree Littlechild- 3rd in Impromptu (State Festival Qualified)

Jade Nix- 3rd in Poetry (State Champs Qualified), 4th in Extemp

Chloe Woods- 3rd in Extemp

MaKaLa Wilson- 6th in Poetry

Kendra Ryan- 6th in Extemp

Garrett Kuhn/Jessika Chapman- 7th in IDA

Jessika Chapman- 8th in SSA

Shaelyn Cleland- 9th in Prose

Regan Moritz/Maddie Campbell- 9th tie in IDA

Maddie Campbell- 14th tie in Prose

Alyssa Logue- 17th tie in Poetry

Tanner Wixom- 19th in Poetry

We were not eligible for Team Sweeps, as it was the WKLL League Tournament.  If we had been eligible for team sweeps, we would have finished 1st.

Eagles Last Chance to Soar Tournament

Chloe Woods- 2nd in Extemp (State Champs Qualified)

Tori Hober- 2nd in Impromptu (State Champs Qualified), 3rd in Extemp

Sydney Boyle- 3rd in Prose (State Champs Qualified)

Jade Nix- 4th in Extemp, 5th in Poetry (State Festival Qualified)

Kendra Ryan- 5th in Extemp

MaKaLa Wilson- 6th in Poetry (State Festival Qualified)

Alex Cochran- 7th in Extemp, 9th in Impromptu

Maddy Moritz- 9th in Poetry

Tanner Wixom- 18th in Poetry

Alyssa Logue- 21st in Poetry

Shaelyn Cleland- 24th in Prose

As a team, we placed 1st in Team Sweeps out of 20 schools.

Great Bend Tournament

Jessika Chapman/Shaelyn Cleland- 1st in IDA (State Champs Qualified)

Jessika Chapman/Isabel Escalante- 6th in Duet Acting

Desiree Littlechild- 6th in Oration, 8th in Dramatic Interp

Chloe Woods- 9th in Extemp, 19th in Prose

Kendra Ryan- 12th in Extemp

Maddie Campbell- 13th tie in Prose

Sydney Boyle- 13th tie in Prose

Sydney Boyle/Avery Koehn- 14th in IDA

Skylar Wittman- 15h tie in Prose

Tori Hober- 15th in Impromptu, 18th in Poetry

Regan Moritz/Maddie Campbell 16th in IDA

Avery Koehn- 20th in Prose

MaKaLa Wilson- 25th in Poetry

Regan Moritz- 26th in Poetry

Shaelyn Cleland- 28th in Prose

Alyssa Logue- 35th tie in Poetry

Tanner Wixom- 37th in Poetry

In Team Sweeps, we placed 7th out of 18 schools.  The schools that placed ahead of us were:  Buhler (5A), Paola (4A), Tonganoxie (4A), Great Bend (5A), Garden City (6A), and Iola (4A)

Neodesha Regional Festival

Poetry

*Alyssa Logue- I

Garrett Kuhn- II

Gavin Garza- I

Jade Nix- I

*Maddy Moritz- I

Regan Moritz- I

Tanner Wixom- I

Prose

Avery Koehn- I

*Maddie Campbell- I

Shaelyn Cleland- II

Skylar Wittman- I

Sydney Boyle- I

Extemporaneous

Alex Cochran-II

Jade Nix- II

*Kendra Ryan- I

Impromptu

Alex Cochran- II

Original Oration

Desiree Littlechild- I

Serious Solo Acting

Desiree Littlechild- I

Improvised Duet Acting

Garrett Kuhn/Robert Sigston- II

Gavin Garza/Sydney Boyle- I

Each student that received a I qualified for the State Festival. Students with a * next to their name were new State Festival qualifiers.